pl en
A A A

logo www.powodz.gov.pl

Ryzyko powodziowe? Czy możesz spać spokojnie?

Podtopienia na południu Polski - sytuacja z 24.05.2019

24 majaa 2019 r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nadal ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami deszczu na południu Polski. Alert RCB z ostrzeżeniem otrzymali mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego dolnośląskiego i opolskiego. Pracownicy Wód Polskich stale monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych. Na naszej stronie na bieżąco informujemy o sytuacji w zagrożonych rejonach. 

AKTUALIZACJA Z GODZ. 8.00

Fala wezbraniowa przemieszcza się w dół Wisły. W związku z sytuacją alert Rządowego Centru Bezpieczeństwa został wysłany do mieszkańców czterech kolejnych powiatów: puławskiego, ryckiego, zwoleńskiego i kozienickiego. W Warszawie, w punkcie Warszawa Bulwary fala wezbraniowa spodziewana jest jutro, ok. godz. 6.00 rano. Prognozuje się, że nie przekroczy pułapu alarmowego.

Na Odrze, w województwie lubuskim, od Nowej Soli do Słubic prognozowane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w Cigacicach i w Nietkowie.

Informacje z RZGW we Wrocławiu

Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich. Na pozostałych wodowskazach stany wód układają się w strefie stanów lokalnie niskich, głównie średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch  w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych. Obserwuje się tendencję spadkową w tym przekroju wodowskazowym.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Ścinawa.
W ciągu ostatnich 12 godzin nie zaobserwowano opadów deszczu.
W dalszym ciągu obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód.

Czeskie zbiorniki w dorzeczu Odry

Suma zrzutów ze zbiorników czeskich na Odrę na godz. 8:00 wynosi ~19,0 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.

Przygotowano jazy do przeprowadzenia wód wezbraniowych, położono jazy: Lipki, Oława (Młynówka), Oława, Malczyce i Zwanowice (powiadomiono wykonawcę robót modernizacyjnych aby zabezpieczył plac budowy). Zamknięto bramę powodziową na Kanale Miejskim i rozigliczono jaz Psie Pole.

Sytuacja z 24 maja

AKTUALIZACJA Z GODZ. 21.00

Informacje z RZGW w Gliwicach

KOMUNIKAT w sprawie zbiornika Wilkówka – na miejscu zabezpieczająco i w ciągłej gotowości znajdują się specjalistyczne dwie pompy wysokiej wydajności, które podejmą pracę na wypadek wystąpienia opadów. Zbiornik opróżnia się grawitacyjnie, w tempie zgodnym z instrukcją gospodarowania wodą na tym obiekcie – nie więcej niż 20 cm na dobę. Za sprawą dokonanych analiz w oparciu o stanowisko Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary pizometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, że stan obiektu stabilizuje się wraz z obniżającym się stopniowo poziomem wody. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowało m.in. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach oraz wójta miejscowości Wilkowice o zasadności rozważenia możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domów. Obiekt w dalszym ciągu podlega szczegółowemu monitoringowi służb gliwickich Wód Polskich w systemie całodobowym.

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Do ujścia rzeki Wisłoki zbliża się kulminacja fali powodziowej na Wiśle. Pracownicy Zarządu Zlewni Stalowa Wola i Nadzoru Wodnego Tarnobrzeg pełnią całodobowe dyżury, monitorując obwałowania dopływów Wisły.

Wobec przemieszczania się fali wezbraniowej na Wiśle może dojść do nałożenia się fal powodziowych Wisłoki i Wisły w przekroju u ujścia Wisłoki, i może dojść do cofki Starego Brnia.
- Stany wód Wisłoki od jej źródła do miejscowości Dębica mają tendencję malejącą i utrzymują się w stanach wód wysokich. Za Dębica występują stany ostrzegawcze z tendencją malejącą. W dolnym jej biegu w okolicach Mielca występują stany alarmowe.
- Rzeka Ropa posiada tendencje malejącą na całej swej długości, poziom wód utrzymuje się w strefie stanów średnich i strefie stanów wysokich. Sytuacja stabilna.
- Jasiołka utrzymuje się w strefie stanów średnich oraz strefie stanów wysokich, występuje tendencja spadkowa, sytuacja stabilna.
- Na potoku Tuszymka Duża sytuacja ustabilizowała się.
- Na terenie powiatu mieleckiego 10 odcinków dróg jest podtopionych.

Więcej informacji o sytuacji w regionie, w tym dane o aktualnej sytuacji hydrologicznej na obszarze RZGW Rzeszów, na stronie: www.rzeszow.wody.gov.pl

AKTUALIZACJA Z GODZ. 19.00

Sytuacja hydrologiczna w województwie śląskim, podkarpackim i małopolskim stabilizuje się. Wojewoda śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów cieszyńskiego i żywiecki oraz dla miasta Bielsko-Biała. Odwołano również pogotowie przeciwpowodziowe dla Krakowa. Fala wezbraniowa spowodowana obfitymi opadami na południu, przemieszcza się w głąb kraju. RCB ostrzega, że z soboty na niedzielę możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych na Wiśle oraz jej dopływach. Z tego powodu mieszkańcy kolejnych powiatów otrzymali SMS-owe alerty RCB. Aktualnie objęte są nimi powiaty: lipski, opatowski, kraśnicki oraz opolski (w lubelskim).

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie pomiędzy przekrojami wodowskazowymi Ujście Nysy i Opole. Na terenie województwa opolskiego zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Brzeg.

Sumaryczny odpływ ze zbiorników (Těrlicko, Žermanice, Olešná, Morávka, Šance, Kružberk, Slezská Harta) w zlewni Górnej Odry na terenie Czech na godz. 18:00 wynosi 75,86 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.

Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną na rzekach i obiektach będących w administracji regionalnych zarządów gospodarki wodnej. W przypadku wystąpienia wezbrania współpracują z wojewódzkimi, powiatowymi oraz gminnymi centrami zarządzania kryzysowego, znajdującymi się w obszarze działania poszczególnych RZGW, przekazując niezwłocznie informacje o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach, będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe RZGW współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego, przepustowości urządzeń dla wód wezbraniowych.

AKTUALIZACJA Z GODZ. 16.00

Informacje z RZGW w Gliwicach

Sytuacja hydrologiczna na obszarze działalności RZGW w Gliwicach stabilizuje się. Stany alarmowe na ciekach w granicach RZGW Gliwice są przekroczone na trzech wodowskazach w regionie wodnym Małej Wisły – z trendem malejącym. W regionie wodnym Górnej Odry nie notuje się przekroczenia stanów alarmowych.

ZBIORNIK WILKÓWKA – na miejscu w ciągłej gotowości, w celu zabezpieczenia, znajduje się specjalistyczna pompa wysokiej wydajności. Aktualnie zbiornik opróżnia się grawitacyjnie, w tempie zgodnym z instrukcją gospodarowania wodą na tym obiekcie – nie więcej niż 20 cm na dobę. Szybsze opróżnianie zbiornika mogłoby powodować utratę stateczności budowli i zjawisko sufozji. Obecnie służby gliwickich Wód Polskich prowadzą ciągły monitoring obiektu oraz pomiary poziomów w układzie pizometrycznym. Analizowana jest też stateczność zboczy przylegających do czaszy zbiornika. Szczegółowej ocenie pod kątem przemieszczeń poziomych i pionowych oraz ewentualnej utrat stateczności podlegają skarpy zbiornika. Wyniki analiz zostaną przekazane wójtowi miejscowości Wilkowice, który zgodnie z kompetencjami podejmuje decyzje o ewakuacji mieszkańców i jej odwołaniu.

Informacje z RZGW we Wrocławiu

Aktualnie na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące przemieszczania się Odrą środkową fali wezbraniowej ze spływu wody po opadach w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, wysokich i ostrzegawczych  z tendencją rosnącą. Stan ostrzegawczy został przekroczony w czterech przekrojach wodowskazowych:  Brzeg, Oława Trestno i Ścinawa.

Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich.

Stan ostrzegawczy został przekroczony w trzech przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Ślęzy, Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch  w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych, natomiast na rzece Polska Woda w miejscowości Bogdaj woda wystąpiła z koryta głównego i rozlała się na przylegające do niej nieużytki.

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Opole.

Aktualnie nie obserwuje się opadów deszczu. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód. Prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód wezbraniowych. Najnowsze prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych przewidują jednak burze na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego w dniach 27-28 maja.

Czeskie zbiorniki w dorzeczu Odry

Suma zrzutów ze zbiorników czeskich na Odrę na godz. 15:30 wynosi 77,75 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.

Przygotowano jazy do przeprowadzenia wód wezbraniowych, położono jazy: Lipki, Oława (Młynówka), Oława, Malczyce i Zwanowice (powiadomiono wykonawcę robót modernizacyjnych aby zabezpieczył plac budowy). Zamknięto bramę powodziową na Kanale Miejskim i rozigliczono jaz Psie Pole.

Nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla województwa podkarpackiego i lubelskiego. W województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia.

Kliknij, by pobrać informację o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej w Polsce 25 maja 2019 r. godz. 11.00

AKTUALIZACJA Z GODZ. 15.00

Granica województwa podkarpackiego i lubelskiego: z powodu przejścia fali kulminacyjnej na Wiśle, na jej dopływie ‒ rzece Sannie, pojawiła się cofka. Jest to naturalne zjawisko, które występuje, kiedy poziom wody w rzece jest wyższy niż w jej dopływach. Na obszarze występowania cofki znajdują się naturalne rozlewiska, nie ma zagrożenia dla ludzi oraz ich mienia. W rejonie przez cały czas działają przepompownie Wód Polskich.

AKTUALIZACJA Z GODZ. 13.00

Informacje z RZGW we Wrocławiu

Wody Polskie stale monitorują poziom wód. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazuje informację o sytuacji w regionach wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy (Upa), Metuje, Orlicy, o sytuacji na ciekach oraz na rzece Odrze od ujścia Nysy Kłodzkiej (km 181,30) do ujścia Warty (km 617,60).

Szczegółowe informacje dotyczące tego obszaru znajdują się TUTAJ


AKTUALIZACJA Z GODZ. 11.30

PILNA:

Nie potwierdzamy pojawiających się w mediach informacji o planowanym niekontrolowanym zrzucie wody w Czechach, który wywołałby zagrożenie podtopieniami na Śląsku. Wody Polskie (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach) są w stałym kontakcie ze stroną czeską i współpracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców południowej Polski. Sytuacja jest wręcz przeciwna. Ze stroną czeską ustalono zmniejszenie odpływu ze zbiorników w Czechach.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 11.30

Informacje z RZGW w Gliwicach

Wilkowice. Mimo czasowej poprawy warunków pogodowych trwa akcja zaradcza na zbiorniku Wilkówka, z którego wypompowywana jest woda. Czynnościom towarzyszy wizja terenowa z udziałem dyrektora gliwickich Wód Polskich oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Spotkanie ma na celu ustalenie oczekiwanych postępów w pompowaniu wody, oraz określenie maksymalnych możliwości opróżnienia zbiornika bez powodowania dodatkowego zagrożenia dla samego obiektu.

Równolegle z ewakuacją mieszkańców miejscowości Wilkowice, którą zarządzono po rekomendacji Wód Polskich, przystąpiono do wypompowywania wody ze zbiornika, aby odciążyć niestabilną zaporę. Pompy przy współpracy ze służbami RZGW w Gliwicach pracowały całą noc i wciąż pompują wodę, której poziom w zbiorniku zmniejszył się o ok. 50 cm. Dla przywrócenia bezpieczeństwa mieszkańców konieczne jest całkowite opróżnienie wadliwego zbiornika i wdrożenie przy współudziale sztabu zarządzania kryzysowego Wojewody Śląskiego oraz właściwych służb, rozwiązań awaryjnych dla tego obiektu. W dalszej kolejności będą zapadły decyzje co do przyszłości zbiornika.

Choć wilkowicki rezerwuar, zbudowany przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych miał piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą na ewentualność wezbrań i powodzi z uwagi na liczne wady nie pełni swoich projektowych funkcji. Mimo, iż poprzedni zarządca zbiornika miał świadomość zagrożenia, jakie stwarza, dopiero Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, obejmując mocą ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017r. funkcję zarządcze wobec obiektu, podjęło kroki mające na celu bezpieczeństwo publiczne mieszkańców miejscowości Wilkowice.

Mimo, że sytuacja hydrologiczna w województwie stabilizuje się, zgodnie z prognozami lokalnie na południu pojawi się silny deszcz. IMGW utrzymuje ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia dla południowych powiatów województwa śląskiego. 

AKTUALIZACJA Z GODZ. 10.00

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Naradzie z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, służb oraz kierownictwa Wód Polskich przewodniczy premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania prezes Wód Polskich Przemysław Daca przedstawi najnowsze informacje na temat przejścia fali wezbraniowej przez centralną Polskę. Omówi też stan infrastruktury, m.in. wałów przeciwpowodziowych. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zaprezentuje obszerne sprawozdanie z sytuacji hydrologicznej, przedstawi m.in. jakie są najnowsze wskazania wodowskazów.

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Finalizowane są prace zabezpieczające na trzech odcinkach obwałowań modernizowanych w ramach zadania Wisła etap 2. Ułożono w całości ok 12 tys. m folii, która osłania skarpę wału. Dodatkowo obciążono ją workami z piaskiem. Do tej pory wykonano już 95% prac zabezpieczających. Roboty zakończą się w najbliższych godzinach. Teren inwestycji jest przygotowywany na przejście fali wezbraniowej spodziewanej na Wiśle.

Informacje z RZGW we Wrocławiu

Ze względu na wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek, związane ze spływem wód powodziowych, Wody Polskie przygotowują jazy do przeprowadzenia wód wezbraniowych. Na terenie administrowanym przez RZGW Wrocław położono jazy: Lipki, Oława (Młynówka), Oława, Malczyce i częściowo jaz Zwanowice (powiadomiono wykonawcę robót modernizacyjnych aby zabezpieczył plac budowy). Zamknięto bramę powodziową na Kanale Miejskim i trwa rozigliczania jazu Psie Pole. Celem działań jest jak najszybsze przepuszczenie fali wezbraniowej, która według specjalistów nie powinna nieść za sobą większego zagrożenia dla miejscowości położonych w dole rzeki (w tym Wrocławia). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wyznaczone zostały dodatkowe dyżury.

Informacje z RZGW w Krakowie

Sytuacja w Dąbrowie Tarnowskiej stabilizuje się. Na rzece Żabnica-Breń i Nowy-Breń odnotowano kilkucentymetrowy spadek lustra wody. Na potoku Upust oraz Dęba sytuacja z wolna się stabilizuje. Niektóre śluzy przyjmują już wodę z rowów dopływowych. Wysoki poziom wody na potoku Nieczajka. Stabilna sytuacja na potoku Breńka. Zalane w dalszym ciągu tereny potoku Łoś. Straż zadysponowana przez sztab Kryzysowy Wadowic Górnych rozpoczęła przepompowywanie wody z pól przez prawy wał Upustu śluza nr 2 w miejscowości Kosówka. Wysokie stany wód w potoku Zgórsko, Jamnica, Kanał Wadowicki.

Przerwany został prawy wał potoku Kanał Wadowicki w km 1+200 w miejscowości Wadowice Dolne. W Wadowicach Górnych, w przypadku utrzymania się intensywnych opadów, istnieje ryzyko dalszych podtopień i rozlewisk. Na przerwany odcinek wału potoku Kanał Wadowicki w Wadowicach Dolnych nie ma dojazdu. Sytuacja będzie monitorowana przez Nadzór Wodny Dąbrowa Tarnowska. Skontaktowano się z jednostkami prowadzącymi akcję powodziową na terenie gminy Wadowice Górne.

Śluzy wałowe są na bieżąco kontrolowane przez strażników wałowych, którzy nie zgłaszali do tej pory żadnych nieszczelności. Patrolowane śluzy wałowe do tej pory spełniają swoją rolę. Strażnicy wałowi postawieni w stan gotowości patrolują i raportują stany rzek i wałów. Wszyscy pracownicy przepompowni dyżurują 24 godziny na dobę.

W Krakowie zbiornik Bieżanów jest całkowicie opróżniony. Lesisko - przy moście Wandy śluza nr 72: zostało uruchomione stanowisko pomp, strażacy pompują wodę. Przy pompowni w Wawrzeńczycach uruchomiono dodatkowe stanowisko pomp strażackich.

Pracownicy Nadzoru Wodnego Sandomierz kontrolują uszczelnianie śluzy w miejscowości Bożydar odcinek wału Kamień Nowy – Szczytniki.

Na rzece Czyżówka stan wody w kanale w odcinku ujściowym jest lekko podniesiony, śluzy wiślane w minimalnym stopniu odprowadzają wodę. Na miejscu ma rozpocząć działania straż pożarna z Zawichostu – trwa przygotowanie stanowiska pompowego.

Zarząd Zlewni Nowy Sącz informuje, że stany wód na wszystkich ciekach, w tym głównych wykazują trend malejący. Z terenu zlewni nie napłynęły żadne informacje o nowym  zagrożeniu powodziowym. Wody w ciekach mieszczą się w korytach. Poziom wody w ciekach utrzymuje się w stanach średnich  i wysokich, sytuacja ulega poprawie. Obecnie w Nowym Sączu przestało padać.

AKTUALIZACJA Z GODZ. 8.00

Informacje z RZGW we Wrocławiu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podaje informację z obszaru swojego działania, tj. regionów wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy (Upa), Metuje, Orlicy, o sytuacji na ciekach i zbiornikach retencyjnych oraz na rzece Odrze od ujścia Nysy Kłodzkiej (km 181,30) do ujścia Warty (km 617,60).

Aktualnie na terenie województwa opolskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące wzrostów stanów wody w zlewniach dopływów środkowej Odry do strefy wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich z tendencją rosnącą.

Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich.

Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów niskich, średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Stan alarmowy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewni Baryczy. Stan ostrzegawczy został przekroczony w sześciu przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Kaczawy, Kwisy i Nysy Łużyckiej.

W ciągu ostatnich 6 godzin odnotowano niewielkie  opady deszczu, maksymalnie do 10 mm.

Obecnie obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód.

Prognozy meteorologiczne dla obszarów działania RZGW we Wrocławiu nie przewidują opadów deszczu natomiast prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód powodziowych.

PGW WP RZGW we Wrocławiu na bieżąco monitoruje przy pomocy służb technicznych sytuację hydrologiczną na rzekach i obiektach będących w naszej administracji. W przypadku wystąpienia wezbrania RZGW we Wrocławiu współpracuje z Wojewódzkimi, Powiatowymi oraz Gminnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego, znajdującymi się w obszarze działania RZGW, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe RZGW we Wrocławiu współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego, przepustowości urządzeń dla wód wezbraniowych.
Zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe oraz gromadzą nadmiar dopływającej wody. Zbiorniki pracują w normalnym trybie eksploatacji z wyjątkiem zbiorników Otmuchów, Pilchowice, Złotniki i Leśna, które piętrzą nieznacznie w strefie pojemności powodziowej.  Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 7.30

Przez Kraków przepływa fala wezbraniowa. Sytuacja jest pod kontrolą i nie pogorszyła się przez noc.

Na Wiśle w stany alarmowe zostały przekroczone w 31 miejscach, a ostrzegawcze w 59. Na Odrze stany alarmowe występują w 4 miejscach a ostrzegawcze w 15.

Z powodu nawalnych deszczów, lokalnie dochodzi do podtopień w rejonie rzeki Wisłoki i jej dopływów. Do podtopień ulic doszło w Krośnie. Kanalizacja w tym mieście nie jest dość wydajna, by odprowadzić tak wiele wody. Na przejście fali wezbraniowej przygotowuje się również Tarnobrzeg, gdzie rozkładane są tzw. rękawy. W Trześniówce zabezpiczane są remontowane wały przeciwpowodziowe. Zgodnie z prognozami, gdy fala wezbraniowa dotrze do Sandomierza, woda w rzece osiągnie poziom 6,5 m.



ZAPYTAJ EKSPERTA